Vælg en side

Klubbens professionelle afdeling har netop lavet en ny ungdomskontrakt med en af klubbens talenter.

Det er Youssef Dhaflaoui som spiller på klubbens meget talentfulde U-17 hold. Han er kun 15 år, men har allerede imponeret klubbens U-17 cheftræner Martin Jensen og den sportslige ledelse i klubbens ApS. Derfor har B.93 valgt at belønne hans talent og potentiale med en to-årig kontrakt.

Youssef kommer fra Dhaflaoui-familien som har fem børn, der alle optræder (eller har gjort tidligere) for B.93, bl.a. Souheib som også har været på kontrakt i klubben.

B.93’s U17 cheftræner Martin Jensen udtaler

– Youssef er en teknisk dygtig kantspiller, med en allerede veludviklet teknik, udfordrende i sit spil, samt et godt blik for muligheder og sine medspillere. Jeg glæder mig meget på Youssefs vegne over denne mulighed for at arbejde videre med hans store potentiale.

Sportschef Frank Nielsen supplerer

De næste to år vil vi arbejde videre med hans talent i vores dygtige talentudviklings miljø, så må tiden vise om potentialet holder og videreudvikler sig, som vi har stor tiltro til det gør.

Skrevet af Claus Vandborg.
Topfoto: Frank Nielsen.