Vælg en side

B.93 har solgt Peter Bjur til Brøndby.

Peter Bjur forlader B.93 og stortalentet søger nye udfordringer i Brøndby – vi fik følgende kommentarer fra nøglepersonerne omkring salget:

Bestyrelsesformand for B,93 Kontraktfodbold ApS Lars Lüthjohan Jensen

Vi har formået at få en aftale i stand, som alle parter er tilfredse med – ikke mindst Peter. På sin vis sætter aftalen måske nye standarder for så vidt angår nationale ungdomskontrakter. Det har på alle måder været en konstruktiv proces med stor interesse fra flere klubber. Dialogen har været åben og primært baseret på det rent sportslige.

I sidste ende valgte Peter med hjertet. Peter er et stort talent, som vi spår en spændende fremtid, og jeg er sikker på, at han vil udvikle sig yderligere i Brøndby. Forhåbentligt vil det lykkedes ham at tage sin udvikling det sidste skridt til allerhøjeste hylde“.

Sportschef Frank Nielsen udtaler

Som en naturlig konsekvens af det gode talentudviklingsarbejde som foregår i klubben – helt nede fra ungdomsafdelingen og op til vores divisionshold – så dukker der indimellem et så stort talent frem. Det er kun naturligt, det vækker interesse fra de helt store klubber – det har været tilfældet med Peter Bjur, som klubben netop har solgt i en historisk god aftale.

B.93 og Peter Bjur bliver anerkendt for talentet og det arbejde vi alle har lavet. Det er en kæmpe cadeau til klubbens talentudviklingstræner og hele staben omkring vores unge talenter, og det beviser endnu engang, at man godt kan komme på øverste hylde fra B.93. Den kortere vej og klubbens vilje til at turde bruge unge spillere på divisionsholdet, giver endnu engang resultater – ligesom det gjorde med Bashkim Kadrii og Zanka“.

Peter Bjur udtaler

Jeg vil gerne takke klubben, for det den har gjort for mig. Selvfølgelig var det stort at jeg fik chancen på divisionsholdet hvilket har udviklet mig rigtig meget, men også trænere og holdkammerater jeg har haft på U-17 og U-19 har gjort det rigtig godt og har støttet mig. Alle i klubben har gjort, at det har været to rigtig gode år på alle måder.

B.93 har været et virkelig godt sted for mig, som har gjort mig klar til at tage det næste skridt“.

Vi ønsker alle Peter held og lykke med sin fortsatte karriere, og vil naturligvis følge ham – samtidig med vi håber at se ham på stadion og i klubben så ofte som muligt.

Skrevet af Claus Vandborg