Vælg en side

Quincy Antipas tiltræder B.93’s 2. divisionstrup med omgående virkning, og starter træningen allerede i dag.

 

Vores nye offensivspiller har optrådt på Zimbabwes landshold og fik sin debut i Danmark for Blokhus i 2008. Siden har han spillet for HB Køge, SønderjyskE, Brøndby og senest Hobro. Quincy (som er født 20. april 1984) er en elegant og hurtig angriber, og han har lavet 40 mål i sine næsten 200 kampe i landets bedste række.

Pålidelige rygter fortæller vores nye es kommer på banen i morgen (lørdag) i træningskampen kl 11.30 mod Roskilde KFUM. Den kamp spilles på kunstgræsset ved Svanemølleanlægget.

Vi bad de tre hovedpersoner Patrick Mtiliga, Danny Jung og Quincy Antipas om en udtalelse omkring dette overraskende – og meget positive – skift.

Sportsdirektør Patrick Mtiliga

– Så lukkede transfervinduet. Det er med stor fornøjelse at kunne meddele at vi har tilknyttet Quincy Antipas indtil sommeren 2020. Danny og jeg har i løbet af denne uge haft nogle gode snakke med Quincy, hvor vi fortalte ham om vores ambitioner om at genrejse klubben.

– Det har været vigtigt for os at prioritere en spiller som ikke mindst står for de samme værdier som vi har i klubben, men også har en karismatisk udstråling. Quincy er en fantastisk fodboldspiller med en enorm erfaring. Jeg har selv spillet imod ham mange gange, så jeg ved af erfaring at han er en torn i øjet på enhver forsvarsspiller. Han er den type spiller som vi kun havde turde drømme om at have i vores trup.

– Vi har en meget ambitiøs og talentfuld ung trup som har set rigtig stærke ud i opstarten, og jeg er sikker på at Quincy kan være med til at forstærke vores trup både på og udenfor banen! Jeg ved at det har været en stor beslutning for Quincy, og det kræver stort mod at tage en udfordring som denne, det har jeg kæmpe respekt for.

– Vi er kommet rigtig langt med at optimere vores kultur, ikke kun på 1. senior men generelt i hele klubben. Vi har formået at skabe et tættere sammenhold på tværs af årgangene både på spillersiden og trænerstaben. Vi ser frem til at angribe foråret og forhåbentlig skabe nogle gode resultater.

Cheftræner Danny Jung

– Først og fremmest et stort velkommen til Quincy. Han behøver jo ikke den store præsentation, og alle kender hans sportslige niveau. Han er en fantastisk fyr, som heldigvis kan se sig selv bidrage til vores hold og den rejse vi er på. Det gælder på træningsmiljøet, i kampene og i dagligdagen, hvor han kan sætte standarden og være et godt eksempel for de mange unge spillere vi har i truppen.

– Helt specifikt kan han bidrage med sin speed, dybe løb, pres og ikke mindst mål. Jeg glæder mig naturligvis til, at han bliver integreret i spillestilen, gruppen og miljøet, så vi for alvor kan flytte os fremad sammen.

Quincy Antipas (oversat fra engelsk)

– Jeg kender Patrick og han har givet mig et godt indtryk af klubben, så jeg glæder mig meget til at spille for B.93 og lære folk i klubben at kende.

– Jeg håber at klubbens fans vil tage godt imod mig og ser frem at hjælpe klubben – og de mange unge talentfulde spillere – med at få point og succes. Det bliver et spændende kapitel i min fodboldkarriere.

Skrevet af Claus Vandborg.
Fotoet af Christian Midtgaard er tilføjet 9. marts 2019 efter Quincy Antipas’ første officielle kamp i B.93-trøjen.