Vælg en side

Klubbens herre-divisionshold har fået tilknyttet en ny assistenttræner, nemlig den tidligere 1. holdsspiller Peter Hasselgreen, Peter spillede 20 kampe i 1996. Han fik debut som 21-årig under Johnny Petersen, hvor han kom ind fra bænken i 0-2 nederlaget til Fremad Amager.

Peter har en masse divisionserfaring fra Roskilde, Køge, Lyngby og Frem – og har B-træner licens. Han spillede sin ungdomstid i B.93, og er dermed vendt tilbage til klubbens store begejstring. Peter var på veteranholdet, der i 2014 tabte DBU-pokalfinalen 0-1 til Horsens.

Thomas Skov. Foto: Christian Midtgaard.

Der er også et farvel. Vi siger desværre farvel til Thomas Skov, der har måtte søge om orlov grundet private årsager, Klubben har været meget glad for Thomas, og siger tak for fint og godt – samt loyalt samarbejde.

Sportschef Frank Nielsen udtaler

– Vi ser frem til samarbejdet med Peter som vi har store forventninger til. Peter’s første kamp var mod HIK på Østerbro Stadion, og han deltager selvfølgelig fast i træningen.

Et tak herfra til Thomas Skov for en god indsats, og et velkommen til Peter Hasselgreen som assistent for Danny Jung.

Skrevet af Claus Vandborg.
Foto af Mark Bernquist.