Vælg en side

B.93 har forstærket 1. herresenior med en god gammel kending, nemlig målskytten Olcay Senoglu (født d. 10 maj 1984) . “Olle” kommer retur fra Fremad Amager og er en mand som ved hvor målet står. Han har indtil videre lavet 71 mål (i 129 kampe) for B.93, og det bliver forhåbentlig til mange flere.

Sportschef Frank Nielsen udtaler

– Vi er super glade for Olcay har valgt at komme og bidrage til klubben og divisionsholdet igen. Han kommer med en masse rutine og vil uden tvivl give vores hold kvalitet og forhåbentlig nogle mål. Samtidig vil “Olle” også bidrage til holdet og specielt de unge talentudviklingsspillere, på og udenfor banen.

– Med hans tilgang har vi fået en god balance mellem vores talentudviklingsspillere og rutinerede spillere, så det er en styrket trup, der ser frem mod det spændende og meget udfordrende nedrykningsspil i foråret.

Olcay har også optrådt på diverse U-landshold for Danmark. Han fik debut for B.93 i 2004.

Det er en fin julegave som den professionelle afdeling giver klubbens fans, ingen tvivl om det er en populær spiller som er tilbage i klubben – godt set af B.93 professionelle ledelse.

Vi gav Olcay det sidste ord

– Jeg er utrolig glad for at for at være tilbage i klubben og glæder mig til at komme i gang.

– Jeg ser frem til at bidrage med min rutine og erfaring, men ser også frem til at støtte de unge spillere med deres udvikling. Derudover har jeg et personligt mål, det ville være mig en stor ære at komme i top 10 over mest scorede i klubbens historie.

Skrevet af Claus Vandborg.