Vælg en side

B.93 kan præsentere en glædelig nyhed her til morgen, da klubben netop har indgået en ny aftale med divisionholdets anfører Martin Heisterberg, og forlænget hans aftale med endnu to år fra 1. januar 2018.

Martin Heisterberg har i skrivende stund spillet 256 kampe for B.93, og er i klubbens top 5 over flest spillede kampe gennem tiderne.

Klubbens sportschef Frank Nielsen udtaler følgende i forbindelse med den nye aftale:

Jeg var personligt med til at lave den første aftale med Heisterberg for 10 år siden. Så det er både med stolthed og kæmpe respekt, jeg nu laver en ny kontraktperiode med ham.

Heisters spillemæssige kvaliteter og sociale betydning, både som rollemodel og kulturbærer, er uvurderlig. I en klub som vores – som vægter talentudvikling – er det vigtigt vi har rutinerede spillere både på og udenfor banen, og også der er hans betydning stor.

Martin Heisterberg havde følgende kommentar til forlængelsen:

Jeg er glad og stolt. Jeg elsker at være i B.93, så det var en nem forlængelse.

Klubben har givet mig så meget, så nu arbejder jeg benhårdt på at give noget tilbage.

Martin Heisterberg har spillet 256 kampe for vores 1. hold, og er i klubbens top 5 over flest kampe gennem tiderne. Martin Heisterberg kommer dog ikke på banen i dag på Østerbro Stadion kl. 13.00 i kampen mod Hillerød på grund af rygproblemer, men ventes tilbage på holdet snart.

Foto i forbindelse med kontraktunderskrivelsen

Sportschef Frank Nielsen og B.93 ‘s anfører Martin Heisterberg laver en ny aftale – 10 år efter den første blev indgået.

Yderligere oplysninger

Frank Nielsen
Sportschef
Mobil: 60 64 47 50
frank@b93.dk