Vælg en side

En stor B.93’er takker af. Karrierens sidste hjemmekamp på Østerbro Stadion spilles 2. pinsedag hjemme mod Aarhus Fremad.

 

Emil Dyre (født 9. februar 1984) debuterede tilbage i 2004 og siden har han været en spiller, som B.93 fans altid har haft i deres hjerter. Det er vemodigt at sige farvel til denne profil, som slutter med Danny Jung som træner. Bonusinfo er at Danny også var (spillende) træner dengang Emil Dyre fik sin debut.

Emil Dyres popularitet har der aldrig været tvivl om – det kunne man bare se på fanklubbens tidligere facebook-opslag, hvor han fortjent blev hyldet. Vi siger farvel til ham på Østerbro Stadion mandag – og vi håber I kommer og hylder Emil Dyre. Kampen mod Aarhus Fremad starter kl. 14.

Vi vil selvfølgelig også gerne hylde denne personlighed i webredaktionen, og vi følger op med et B.93 TV interview snart. Du kan også finde mere om Dyre i “93’eren” fra 7. august 2017.

Den som har haft mest at gøre med Emil Dyre i B.9e er vores tidligere sportschef Frank Nielsen. Så vi bad ham om et par ord om Dyre, og fik selvfølgelig også en udtalelse af hovedpersonen selv.

Frank Nielsen udtaler

– Emil Dyre har valgt at stoppe sin karriere på toppen. Efter 261 kampe og 65 mål for klubbens bedste hold har Emil meddelt han stopper efter denne sæsons sidste kamp.

– Emil har altid stået for en gennemført professionalisme, hvor hans tekniske og taktiske evner, hans fysik og kælen boldbehandling har været det mest kendetegnende. Selvom hans temperament er blevet mere afdæmpet på hans ældre dage, skal man ikke ikke undervurdere hans fightervilje og vindermentalitet. Specielt de sidste mange år er det nogle af de dyder, han har givet videre til vores unge spillere på holdet.

– Når man er kommet på klubbens top 10 over flest kampe i B.93, bliver man en vigtig kulturbærer for specielt de unge spillere, og den rolle har Emil påtaget sig med stor ydmyghed og naturlighed. Derfor har han også en kæmpe betydning på og udenfor banen. Emil er meget afholdt af alle omkring klubben og holdet.

– Desværre spiller Emil Dyre ikke på mandag, men hyldes det skal han. Det er mit håb mange vil komme og hylde denne nutidens legende i vores store traditionsrige klub. Han – om nogen – fortjener det.

Emil Dyre udtaler

– Det har selvfølgelig været en rigtig svær beslutning, men jeg er ret afklaret omkring det hele. B.93 er min hjerte- og barndomsklub og en del af mig.

– Da jeg lavede en aftale med klubben i vinters var det som udgangspunkt også min hensigt at stoppe her til sommer. Jeg har på trods af min nuværende skade været skadesfri i meget lang tid, hvilket har været dejligt.

– Så jeg har valgt at stoppe nu, mens min krop stadig har det godt, men også på et tidspunkt hvor jeg føler at jeg stadig kan være med og gøre en forskel, hvilket bestemt ikke har gjort beslutningen nemmere.

– Jeg er dog sikker på at jeg har taget den rigtige beslutning. Jeg elsker klubben og det har været perfekt for mig at få lov at afslutte mit fodboldliv i B.93.

Skrevet af Claus Vandborg.
Foto af Christian Midtgaard.