Vælg en side

B.93’s profesionelle afdeling har haft travlt med at samle truppen og tilføre nye spillere, så holdet er klar til første kamp til turneringstarten mod Brønshøj lørdag 4. august kl. 15.00 på Østerbro Stadion. Vi vil allerede her opfordre klubbens medlemmer til at bakke massivt op omkring vores 2. divisionshold. Mød op til denne og de andre kampe.

Matthias Andersen. Foto: Mark Bernquist.

B.93 Kontraktfodbold ApS har skrevet nye kontrakter med både nye og egne talenter, og der er indgået aftale med to nye spillere i klubben:

Matthias Andersen er 25 år og venstre back, har tidligere spillet i Helsingør og Frem og har fået sin ungdoms fodboldopdragelse i FCN. Mathias er en erfaren og angrebsivrig back, som er stærk både i defensive og det offensive spil. Han har skrevet en et-årig kontrakt med B.93.

Klubben har også forstærket sig yderligere i bagkæden ved at indgå en et-årig aftale med Morten Hegaard (ses på topfotoet med Patrick Mtiliga). Han har tidligere spillet i AB og Helsingør, hvor han fik nogle enkelte kampe i 1. division. Morten er 196 cm høj, en stærk duelspiller og god i hovedspillet. Han har højt bundniveau og en super indstilling til træning og kamp.

Morten Hegaard. Foto: Mark Bernquist.

Klubben har også skrevet kontrakt med en af klubbens egne fremadstormende unge talenter, Søren Nørgaard. Han har grebet chancen og allerede fået en del kampe her i foråret. Der er skrevet en to-årig aftale med Søren.

Til sidst har ApS afdeling forlænget aftalen med Mikkel Mouritz med yderligere to år. Mikkel er trods sin unge alder, en af holdets etablerede centrale midtbanespillere, som fortsat er inde i en rivende udvikling.

Frank Nielsen udtaler om de nye kontrakter

– Med de aftaler vi indtil nu har skrevet, har vi både tilført nye kvalitetsspillere som vil højne vores trup, og samtidigt er det altid glædeligt når vores egne talenter slår til, og vi kan honorere dem med en kontrakt.

– Med de fire nye aftaler har vi styrket og stabiliseret vores stærke trup. Vi er ikke helt færdige endnu, men truppen er stort set på plads og jeg er meget fortrøstningsfuld i forhold til den nye sæson.

Det tegner til at blive et spændende og interessant efterår for B.93.

Yderligere oplysninger

Frank Nielsen
Mobil: 60 64 47 50
frank@b93.dk

 

 

 

 

Skrevet af Claus Vandborg.
Topfoto af Frank Nielsen.