Vælg en side

Ønsker du at blive cheftræner for et divisionshold i en af Danmarks største fodboldklubber?

Tror du på, at der stadig er behov for at forbedre talentudviklingen inden for fodbold for at sikre intern tilgang af talenter til divisionsholdet?

Har du evnerne til, udover cheftrænerrollen, på innovativ vis at hjælpe dygtige og ambitiøse spiller- og trænertalenter, med at skabe nogle enkle, kærlige og udfordrende rammer, hvorigennem de kan udfolde deres potentiale?

Har du et ønske om at udvikle, ikke kun spillerne, men også fundamentet for og omkring talentudvikling,?
I givet fald, vil vi gerne høre fra dig.

Mission

En cheftræner for B.93s divisionshold vil have ansvaret ikke alene for divisionsholdet, men også for at sikre et integreret samarbejde med klubbens ungdomshold.

Klubben, bestyrelsen, ledelsen og trænerne er der for spillerne, ikke omvendt. Alle spillere skal have tydelige roller, så de ved, hvad de skal fokusere på, og hvor de står i hierarkiet. Spillerne må aldrig blive brikker i et spil.

Vi tror på, at vi, sammen med dig, kan ændre den måde, hvorpå vi arbejder med talentudvikling og performance her i Danmark til noget endnu bedre. I kraft af en fornyet og forstærket samarbejdsaftale mellem moderklub og kontraktselskab, er vi nu for alvor klar til at tage nogle vigtige skridt i denne retning.

Vision

Vi har en klar ambition om, med divisionsholdet som spydspids, at blive det mest udfordrende, kærlige og ansvarlige udviklingsmiljø for talenter inden for fodbold. Vi vil maksimere talentet for alle inden for individets og klubbens rammer.

Vi tror på, at vi kan få mere ud af flere og på at få meget ud af lidt. Vi ønsker at udvikle en klub, der er bæredygtig på alle områder, herunder inden for divisionsfodbold, talentudvikling og økonomi. Denne udvikling skal ske ved at fokusere på spillerne og sikre deres succes.

Rolle, Reference & Kommunikationslinjer

Du refererer til Sportslig Ledelse & Udvalg. Vi forventer, at du får direkte ansvar for udviklingen af vores 1. hold, og at du aktivt påtager dig nøglerollen i det samlede udviklingsarbejde for ungdomseliten ift. at udvikle klubbens udtryk, forestå intern træneruddannelse og skabe sammenhængskraft i hele talentudviklingskæden. Herunder specielt for U15, U17 & U19.

Dit umiddelbare support team består af sportslig ledelse, træner assistent, specialtrænere (Christian Poulsen og Per Krøldrup i 2017) og holdleder.

Sammen med hovedklubben, opererer vi med et fælles team for vores samlede elite bestående af målmandstræner, mentaltræner og fysioterapeut.

Arbejdstider

Som du allerede ved, er trænergerningen en livsstil og tidsmæssigt krævende. Nedenstående er en indikation, eksklusiv kampafvikling og transport: (timer pr. uge)

  • Træning elitehold, herunder forberedelse & analyse (ca. 23-25 )
  • Ungdom (ca. 8-10)
  • Ledelse, uddannelse & administration (ca. 4-6)

Hvordan ser succes ud

Vi vil, i samarbejde med dig, fastsætte de nærmere succeskriterier, som skal række udover rent sportslige resultater.

Beslutningsproces

Vi ønsker, at du skal være på plads i organisationen senest 1.1.2017.

Interviews vil blive varetaget af sportslige ledelse (Frank Nielsen og Erling Bøje), men du må også forvente at blive interviewet af personer fra kontraktselskabets og fodboldafdelingens bestyrelse.

 

Yderligere oplysninger

Kontakt enten Frank eller Erling.

Frank_Nielsen_Aug2016_WebSportschef
Frank Nielsen
Mobil: 60 64 47 50
frank@b93.dk

 

 

 

Erling_Boeje_200x248pxErling Bøje
I sportlig ledelse
Mobil: 42 60 32 61
erling@b93.dk

 

 

 

Kærlig hilsen
Bestyrelsen i B.93 Kontraktfodbold ApS