Vælg en side

B.93 har forlænget kontrakten med Jeppe Erenbjerg.

 

Jeppe har været ungdomsspiller i B.93, siden han var 10 år. Han er et stort talent – med en fin teknik og meget driblestærk. Efter nogle gode kampe på 1. holdet i efteråret 2018 fik han en ungdomskontrakt gældende i to år. Nu har han forlænget med klubben, så den nye kontrakt løber et par år frem.

Vi fik en udtalelse fra klubbens cheftræner, som selvfølgelig var tilfreds:

Thomas Nørgaard

– Jeg er på klubbens og Jeppes vegne utrolig glad for denne forlængelse.

– Jeppe er billedet på vores strategi, når den viser sig frem fra dens bedste side. Jeppes transition fra spirende akademi talent, til nu etableret førsteholds spiller med 50 kampe i bagagen i en alder af bare 20 år, er et eksempel som vores akademi kan og skal spejle sig i.

– Jeppe har i indeværende sæson været en af de absolut mest iøjnefaldende spillere i 2. division med mange kampafgørende aktioner. Han har arbejdet dedikeret og fokuseret og er en god ambassadør for vores klub, og det er en fornøjelse at begge parter nu har forpligtet sig til et længerevarende samarbejde.

– Jeppes potentiale er tydeligt for enhver der har fulgt vores hold gennem 2020, og vi får med denne forlængelse nu ro på så Jeppe og klubben kan tage de næste skridt i fællesskab.

Bonusinformation

Jeppe debuterede på 1. holdet i udekampen mod Skovshoved på Gentofte Stadion i oktober 2017. Af de nuværende spillere var Adam Emme Jørgensen og Mikkel Mouritz også med dengang. Ydermere var hjælpetræner Emil Dyre Nielsen med fra start og målmandstræner Nicolas Nielsen (der ikke kom ind) med på holdet.

I foråret 2018 og det meste af efteråret 2018 spillede Jeppe på U19-holdet. Der skulle gå næsten et år efter debuten, inden den letbenede tekniker fik sin anden kamp på 1. holdet i udekampen mod Vanløse. De to første kampe startede han på bænken. I dag er han som regel med fra start.

Jeppe er en målfarlig, teknisk spiller og klart et af klubbens største talenter. I sejren over AaB spillede han sin kamp nummer 50, og fortsætter han sin udvikling bør der vente mange kampe (og mål) fremover for B.93.

Skrevet af Claus Vandborg.
Topfoto af Patrick og Jeppe er taget af Michael Nyberg. Portrætfoto af Thomas Nørgaard af Claus Vandborg.