Vælg en side
Morten_Rutkjaer_Web

Morten Rutkjær. Foto: Christian Midtgaard.

Som et af de første tiltag har klubben og den nye ledelse valgt at forlænge aftalen med holdets cheftræner Morten Rutkjær for de kommende to år.

Klubben har været yderst tilfreds med Morten og hans tilgang til B.93, en klub han som bekendt selv har spillet i. (Se Palle “Banks” spillerprofil af Morten Rutkjær på b93.dk, webred.).

Sportschef Frank Nielsen udtaler:

Morten har taget os alle med storm, hans mandskabsbehandling, hans faglige dygtighed, hans forståelse for klubbens rolle som talentudviklingsklub og så tror han på den nye ledelses fremtidsplaner for B.93.

Klubbens nye strategi og planer for fremtiden passer godt ind i Mortens egen filosofi omkring talentudvikling, elitært miljø og spillestil. Morten forstår samtidig vigtigheden af at respektere hele klubben ved konstant at arbejde med at fastholde og videreudvikle den røde tråd fra børne- til seniorfodbold i klubben.”

Morten Rutkjær har også netop tilmeldt sig DBU’s P-licens træneruddannelse.

Yderligere oplysninger

Frank_Nielsen_August2015_200248pxSportschef
Frank Nielsen
Mobil: 60 64 47 50
frank@b93.dk